Tinkami sėdėjimo įpročiai – efektyviausias būdas išsaugoti sveikatą, gerą nuotaiką ir darbingumą
Ilgai sėdint statinėje padėtyje, vieni kūno raumenys yra pernelyg stipriai įtempiami, kiti priešingai – pernelyg atpalaiduojami ir tokiu būdu atsiranda raumenų disbalansas, kuris ilgainiui iškreipia natūralią mūsų laikyseną ir sukelia įvairius skausmus bei sveikatos negalavimus.
Taisyklinga laikysena, dažnos pertraukos, nesudėtingos mankštos, laiko ribojimas dirbant kompiuteriais bei kitų patarimų laikymasis Jums gali padėti išvengti daugelio sveikatos problemų. Taip pat svarbu, kad Jūsų darbo vieta atitiktų pagrindinius sveikos laikysenos ir sėdėsenos principus. Rekomenduojame rinktis aktyvaus sėdėjimo koncepcijos (angl. active sitting) darbo erdves, kurios skatina aktyviai dirbti ir judėti tiek sėdint, tiek stovint. Aktyvi darbo erdvė ˗ tai pagerėjusi nuotaika, išaugęs darbo produktyvumas ir itin teigiamas poveikis Jūsų sveikatai.
Norint išvengti sėdimo darbo neigiamo poveikio mūsų sveikatai, turime keisti sėdėjimo įpročius. Tam, kad stuburas išliktų kuo tiesesnis, negalime dirbti atsilošę atgal ar susilenkę pernelyg į priekį, sėdint Jūsų nugara su sėdmenimis turi sudaryti 90° kampą. Negerai jei kojas laikote užlenktas po kėde ar avite aukštakulnius batelius. Pėdos turi būti padėtos tiesiai ant grindinio paviršiaus. Dirbant kompiuteriu, alkūnės turi sudaryti statų 90–100 laipsnių kampą, o riešai turi būti ne atremti žemiau klaviatūros, o pakelti virš jos. Kad nereikėtų kūprintis ir laikyti galvos nuleidus, kompiuterio ekranas turi būti Jūsų akių aukštyje. Nuo kompiuterio ekrano iki Jūsų akių turėtų būti mažiausiai 45 cm nuotolis.
Geriausias vaistas nuo sėdimo darbo – aktyvus judėjimas, jei tenka ilgai sėdėti, kuo dažniau keiskite kūno padėtį. Siekiant išvengti sveikatos sutrikimų, ilgai sėdint kas 1–2 valandas būtinai darykite aktyvias pertraukas: pasivaikščiokite, atlikite nesudėtingus tempimo, mankštos pratimus ar tiesiog pasirąžykite.
Įsirengiamos darbo erdvės turi atitikti pagrindinius sveikos laikysenos ir sėdėsenos principus. Kėdė, stalas, klaviatūra ir monitorius turi būti iki smulkmenų suderinti ir individualiai pritaikomi prie Jūsų kūno, kad tinkamai paskirstytų svorį ir suteiktų tinkamą atramą nugarai bei kitoms kūno dalims.
Bet kuri darbo vieta biure ar namie yra veikiama 4 pagrindinių ergonomikos komponentų. Tai yra žmogų darbo vietoje supanti aplinka: atrama, kūno padėtis, regėjimas ir pasiekiamumas. Svarbu, kad Jūsų darbo vieta atitiktų pagrindinius sveikos laikysenos ir sėdėsenos principus pagal kiekvieną šių komponentų. Rekomenduojame rinktis aktyvaus sėdėjimo koncepcijos (angl. active sitting) darbo erdves, kurios skatina aktyviai dirbti ir judėti tiek sėdint, tiek stovint (plačiau).